Predstavnici građanskog pokreta “Šumadijski blok 21” zajedno sa građanima aktivistima više neformalnih grupa koje se bave zaštitom i tretmanom napuštenih životinja održali su ispred gradskog azila konferenciju za medije sa ciljem podizanja svesti građana i rešavanja rastućeg problema pasa lutalica u Kragujevcu. Njihova misija je, kako su naveli, da kroz konstruktivan dijalog i saradnju sa nadležnim institucijama unaprede uslove u azilu i predlože rešenja koja će osigurati pre svega bezebednost građana ali i dobrobit životinja.
“U proteklom periodu, suočeni smo sa značajnim porastom pasa lutalica, što predstavlja problem ne samo za zajednicu, već i za same životinje. Iako gradski azil ima zakonsku obavezu da preuzete životinje zbrine, izleči, steriliše i vrati na njihovu lokaciju, smatramo da trenutni sistem ne funkcioniše na adekvatan način. Primetno je prisustvo nehumanih uslova u azilu, kao i nedostatak adekvatnog postupanja prema psima, uključujući nestručno hvatanje i tretman životinja” rekao ja Janko Đurić, predstavnik Šumadijskog bloka 21.
Posebno je istaknut problem nedovoljnog kapaciteta azila, loših sanitarnih uslova i nedostatka stalnog nadzora nad životinjama, posebno van radnog vremena azila. Naglašeno je da ovi propusti mogu imati ozbiljne posledice po zdravlje i bezbednost pasa, ali i građana.
Predložena su i konkretna rešenja, koja uključuju:
- Volontiranje građana u azilu – Građani bi mogli aktivno da doprinesu poboljšanju uslova u azilu kroz šetanje pasa, hranjenje, menjanje vode i održavanje bokseva, što je praksa uspešno primenjena u Aranđelovcu. Volonteri bi takođe doprineli socijalizaciji pasa, što bi povećalo njihovu šansu za udomljavanje.
- Transparentnost i kontrola – Podnošenje redovnih izveštaja o broju zbrinutih pasa, načinu trošenja sredstava, i radnom učinku zaposlenih u azilu, uz povremene inspekcije nadležnih veterinarskih službi.
- Sterilizacija pasa lutalica – Ovo bi značajno smanjilo broj napuštenih životinja, a time i dalji pritisak na gradski azil.
“Pozivamo gradski azil na otvoreni dijalog i hitno omogućavanje volonterske pomoći, kako bismo zajedničkim snagama radili na rešavanju ovog problema. Smatramo da je uključivanje volontera od ključne važnosti za poboljšanje uslova u azilu i dobrobit napuštenih životinja”, istakla je Dina Marković, građanka i aktivistkinja koja godinama vodi računa o napuštenim životinjama.
Čekajući odgovor gradskog azila na ovu inicijativu, naglašeno je da će se pažljivo pratiti situacija uz redovno izveštavanje građana o daljim aktivnostima i postignutim rezultatima.
Janko Đurić (Šumadijski Blok 21), Dina Stojković, Anđela Marinković, Sandra Miladinović