Posljednji britanski vojnici napustili 1783 godine New York, nakon završetka Američkog rata za nezavisnost.
Izbila je 1877 godine Topolska buna na Stanovljanskom polju blizu Kragujevca, kada su Lepenički i Jasenički bataljoni odbili da polože zakletvu knezu Milanu Obrenoviću uoči Drugog srpsko-turskog rata i pokušali da na vlast dovedu Petra Karađorđevića. Ustanak je ugušen 29. novembra, a od 70 učesnika optuženih za veleizdaju, 24 su osuđena na smrt, od kojih su sedmorica streljana.
Vrhovna komanda srpske vojske u Prvom svetskom ratu donela je 1915 godine odluku o povlačenju trupa preko Crne Gore i Albanije.Nakon okončanja dejstva u dolini Velike i Južne Morave, u povlačenju vojnika praćenih izbeglicama, život je izgubilo više od 240.000 ljudi. Na Krf je savezničkim brodovima prebačeno 135.000 vojnika, koji su oporavljeni i reorganizovani nastavili borbe na Solunskom frontu naredne godine.
Japanski pisac Yukio Mishima počinio 1970 godine harakiri, javno ritualno samoubistvo u znak protesta protiv „vesternizacije“ Japana.
U Velikoj Britaniji van zakona je 1974 godine stavljena teroristička Irska republikanska armija, četiri dana poslije podmetanja eksploziva u dva puba u Birminghamu i pogibije 21 osobe.
Parlament Čehoslovačke glasao 1992 godine za podjelu Čehoslovačke na posebne drzave Češku i Slovačku od 1. januara 1993.
Više od 100.000 ljudi protestovalo 1996 godine ulicama Beograda zbog sudskog poništavanja pobjede opozicione koalicije „Zajedno“ na lokalnim izborima, optužujući predsjednika Srbije Slobodana Miloševića da je lažirao rezultate izbora.