Rođen srpski matematičar Mihajlo Petrović, Mika Alas

Na današnji dan, 6 maja 1237, u manastiru Mileševa sahranjene su mošti Save Nemanjića (Svetog Save), prvog srpskog arhiepiskopa, koji je umro 27. januara 1235. u Velikom Trnovu (Bugarska). Turci su 1594. izvadili mošti i spalili ih na Vračaru u Beogradu.

Holandski naseljenik Peter Minuit kupio je 6 maja 1626 za bižuteriju u vrednosti od 25 dolara od Indijanaca ostrvo Menhetn, na kojem je kasnije izgrađen Njujork.

Jedan od vođa francuske revolucije Maksimilijande Robespjer (Maximilien, Robespierre), vođa jakobinaca i začetnik revolucionarnog terora, rođen je 6 maja 1758.

Prve poštanske marke u Velikoj Britaniji – od jednog i dva penija s likom kraljice Viktorije I (Victoria), puštene su u promet 6 maja 1840.

Austrijski psihijatar Zigmund Frojd (Sigmund Freud), osnivač psihoanalize, rođen je 6 maja 1856.

Šestog maja 1868 rođen je srpski matematičar Mihajlo Petrović, poznat kao Mika Alas, osnivač beogradske matematičke škole, profesor Univerziteta u Beogradu, član Srpske kraljevske akademije.

Na Versajskoj mirovnoj konferenciji Nemačkoj su oduzete kolonije u Africi 6 maja 1919.

Post Author: Olivera Ilic

Ostavi komentar