Prvog srpskog kralja Stefana Nemanjića krunisao je 1217 godine njegov brat monah Sava, koji je dve godine kasnije postao prvi srpski arhiepiskop. Svečanom činu krunisanja – posle kojeg je Stefan nazvan Prvovenčani – prisustvovali su svi srpski vlastelini i crkveni velikodostojnici.
Napoleon Bonaparta prognan je 1815 godine na ostrvo Sveta Jelena.
Rođen je 1832 godine srpski pisac i slikar Đura Jakšić, najizrazitiji predstavnik romantizma u srpskoj književnosti i jedan od najdarovitijih srpskih slikara 19. veka. Pisao je lirsku, rodoljubivu, satiričnu, socijalnu i epsku poeziju. Slikarstvo je učio u Segedinu, Temišvaru, Pešti, Velikom Bečkereku (sadašnji Zrenjanin), Beču i Minhenu. Potom je bio učitelj u mnogim mestima u Srbiji i predavao crtanje u Kragujevcu, Požarevcu i Jagodini. Nemirnog, slobodoljubivog i buntovnog duha, često je proganjan i otpuštan iz službe. Strastan, plahovite mašte i plamenih emocija, buntovan i slobodoljubiv, pisao je s romantičarskim patosom pesme o slobodi i stihovane lirske ispovesti. Njegove pesme „Na Liparu“, „Ponoć“, „Mila“, „Otadžbina“, „Ja sam stena“, „Noć u Gornjaku“, „Padajte braćo“ – predstavljaju vrhunske domete srpske romantičarske poezije. Napisao je i drame u stihovima „Seoba Srbalja“, „Jelisaveta, knjeginja crnogorska“ i „Stanoje Glavaš“ i oko 40 pripovedaka.
Umro je 1930 godine srpski glumac, reditelj i pisac pozorišnih komada, humorističkih feljtona i komedija Ilija Stanojević, nazvan Čiča Ilija, najpopularniji komičar svog vremena, omiljen glumac živog i spontanog humora i bogatog duha. Izuzev četiri godine u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, celu karijeru proveo je u Narodnom pozorištu u Beogradu. Napisao je lakrdiju s pevanjem „Dorćolska posla“, a s Jankom Veselinovićem komediju s pevanjem „Potera“. Takođe je ostavio snažan pečat na beogradske boeme koji su se okupljali u Skadarliji. Publiku je posebno oduševljavao ulogama Papa Naska u „Dorćolskim poslima“, Kir Janje u istoimenoj komediji, Vula Pupavca u „Podvali“, Kalče u „Ivkovoj slavi“, Srete čizmara u „Zloj ženi“, Štancike u „Izbiračici“, Falstafa u „Veselim ženama“, Tkača Cedulje u „Snu letnje noći“, Polonija u „Hamletu“, Kasija u „Juliju Cezaru“, ulogama u „Uobraženom bolesniku“ i „Građaninu kao plemiću“.