Bioinformatika, bioinženjering i biomedicina teme 24. IEEE međunarodne konferencije

Bioinženjering, bioinformatika, medicina, javno zdravstvo, nosivi i pomoćni medicinski uređaji, novi načini lečenja i lekovi, inženjerstvo koje svemu tome doprinosi, teme su ovogodišnje BIBE međunarodne konferencije koja 24. put okuplja više od sto predavača, renomiranih naučnika iz zemlje i sveta i na kojoj će, tokom tri dana trajanja, biti predstavljeno 80 naučnih radova. Stručna konferencija u Srbiji se održava treći put, a ove godine, u organizaciji  IEEE u saradnji sa Univerzitetom u Kragujevcu i Institutom za informacione tehnologije uz podršku Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Kragujevac je drugi put domaćin.

U ime grada organizatore i učesnike konferencije je pozdravio Dušan Aleksić, član Gradskog veća za obrazovanje izrazivši zahvalnost Institutu za informacione tehnologije i Univerzitetu što su suorganizacijom učinili da Kragujevac ponovo bude mesto susreta naučnika koji će razmenom znanja i iskustava doprineti da svet bude bolji za sve nas. On je istakao da konferencija koja više od dve decenije predstavlja platformu za razmenu znanja i podsticanje inovacija u dinamičnim i multidisciplinarnim naučnim oblastima, ove godine u bioinženjeringu, bioinformatici i biomedicini, je događaj od izuzetne važnosti u svetu nauke i inovacija, za akademsku zajednicu ali i grad Kragujevac koga postavlja na mapu naučnog sveta.

Sinergija komplementarnih disciplina bioinformatike, bioinženjeringa i biomedicine i doprinos u oblasti medicine, javnog zdravstva, nosivih i pomoćnih uređaja u medicini, neki su od ciljeva ovogodišnje konferencije, objasnio je prof. dr Nenad Filipović, predsednik Organizacionog odbora konferencije i direktor Fonda za nauku RS. On je podsetio da se od 2000. godine konferencija održava na tri lokacije u svetu – SAD, Evropa i Azija a da je Srbija prvi put bila organizator 2015. godine. Konferencija u organizaciji udruženja za naučne časopise IEEE od velikog je naučnog značaja, ali najviši značaj ima za stručnjake elektroinženjere, bionženjere i bioinformatičare, zaključio je prof. dr Filipović.

Stručni međunarodni skupovi fakultete Univerziteta u Kragujevcu i grad Kragujevac postavljaju na mapu naučnog sveta što je vrlo bitno jer postoje i univerziteti van prestoničkih sa velikim i značajnim rezultatima u nauci, kazao je prof. dr Vladimir Jakovljević, savetnik u Ministarstvu za visoko obrazovanje istakavši da o kvalitetu rada fakulteta Univerziteta u Kragujevcu govore akreditovane master i doktorske studije iz bioinženjeringa koje su privukle strane studente a da ovakvi naučni događaji fakultete mogu učiniti još privlačnijim.

Post Author: Milan

Ostavi komentar