U okviru projekta „Izuzetne žene Srbije“ održana debata o rodnoj ravnopravnosti

U okviru projekta „Izuzetne žene Srbije“, nakon otkrivanja murala kompozitorki LJubici Marić, u Kragujevcu je organizovana debata o rodnoj ravnopravnosti i položaju žena. Mural je deo projekta koji podržava Ambasada Kraljevine Holandije, pa je tom događaju, uz brojne goste prisustvovao i ambasador Jost Reinćes.

Mi pridajemo veliki značaj rodnoj ravnopravnosti i ulozi žena i to radimo ne samo u Holandiji, već u svim zemljama gde smo zastupljeni, istakao je Reinćes. Zbog toga smo i započeli ovaj projekat da bi ukazali počast izuzetnim ženama iz srpske istorije u deset gradova u Srbiji. Kao gosti ove zemlje shvatili smo da to treba da uradimo sa svojim partnerima ovde u Srbiji, ne samo u Beogradu nego u deset različitih gradova i opština u Srbiji.

Pored kompozitorke LJubice Marić iz Kragujevca, druge heroine kojima se ovim projektom odaje počast su – prva ministarka Mitra Mitrović u Požegi, prva fizičarka i direktorka instituta Vinča u Grockoj Branislava Perović, pravnica Hafiza Demirović u Tutinu, književnica Jelena Dimitrijević u Aleksnicu, atletičarka Vera Nikolić u Kruševcu, arhitektice Jovanka Bončić Katerinić u Nišu i Jelisaveta Načić u Beogradu, pesnikinja Gina Ranjičić u Beogradu i Vera Crvenčanin Kulenović filmska rediteljka i scenaristikinja u Novom Sadu. Izabrane žene odigrale su važne uloge u različitim oblastima i tako doprinele emancipaciji žena i jačanju njihovog položaja u društvu.

O projektu „Izuzetne žene Srbije“ govorila je Nevena Nikolić iz Odeljenja za kulturu, medije i javnu diplomatiju ambasade Holandije, a o stvaralaštvu, liku i delu LJubice Marić profesorka Filološko – umetničkog fakulteta Sanja Pantović.

Pitanje rodne ravnopravnosti nije pitanje pola, to je pitanje ljudskosti, humanosti i poštovanja Ustava kao najvišeg zakonodavnog akta u našoj zemlji, gde smo svi jednaki, imamo jednaka prava i jednake mogućnosti, naglasila je Gordana Damnjanović članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu i predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost. Zahvaljujući brojnim projektima i donatorima, tokom prethodnih nekoliko godina učinili smo da se Kragujevčanke osećaju priznatije i dostojansvetnije kada je reč o političkom i javnom životu. Od deset načelnika gradskih uprava, devet su žene. Na čelu Centra za razvoj usluga socijalne zaštite Kneginja LJubica, Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika Zastava i Apotekarske ustanove, takođe su žene. Ali, ne zaboravljamo ni ženu radnicu, zemljoradnicu, ženu koja je iz visoko ugroženih marginalizovanih grupa, jer kao lokalna samouprava imamo obavezu da brinemo o svima, poručila je Damnjanović.

Post Author: Milan

Ostavi komentar