Sektor za vanredne situacije ove godine obeležava 15 godina postojanja, a na Trgu vojvode Radomira Putnika danas je tim povodom održan taktično – tehnički zbor na kome je prikazana oprema i predstavljeni svi učesnici akcija zaštita i spasavanja.
Taktičko – tehničkim zborom želimo da približimo pripadnike Uprave za vanredne situacije našim najmlađim sugrađanima predškolcima, koji su u prilici da se upoznaju sa radom vatrogasaca spasilaca ali i dobrovoljno-vatrogasnih jedinica i pripadnicima civilne zaštite, rekao je načelnik Uprave za vanredne situacije Kragujevac, pukovnik Zoran Kočović. Osvrnuvši se na veoma težak period u kome su pripadnici Uprave za vanredne situacije i vatrogasno spasilačke brigade imali 1178 intervencija, a zbog visokih temperatura samo u avgustu241, on je istakao da su sa ljudstvom i opremom spremni da u svakom trenutku odgovore na bilo koju vanrednu situaciju ili događaj koji mogu da nastanu i to samo ne samo na teritoriji Šumadijskog upravnog okruga već i cele Republike Srbije. U zavisnosti od potrebe, posle prve operativne jedinice pored vatrogasaca spasioca, na teren izlaze specijalizovani timovi za ruševine, spasavanje na vodi, poplave. Rezervni sastav čine specijalizovane jedinice civilne zaštite i veliki broj dobrovoljnih vatrogasnih društava, koji se po proceni rukovodioca akcije, pozivaju da zajedno sa njima učestvuju u zaštiti i spasavanju. Sektor za vanredne situacije, svoj dan obeležiće mnogobrojnim aktivnostima tokom čitave nedelje, a započeli su 13. septembra akcijom dobrovoljnog davanja krvi. Danas je počela i petodnevna obuka za specijalizovane jedinice civilne zaštite sa licima koja već imaju određena predznanja, i koja će nadograditi na predavanjima profesionalaca iz Uprave za vanredne situacije, najavio je Kočović.
Taktičnko-tehnički zbor je prilika da se upoznamo sa radom ne samo Sektora za vanredne situacije, već i drugih organizacija i ustanova koje su angažuju u intervencijama – pripadnicima Hitne pomoći, Crvenog krsta, Ministarstva unutrašnjih poslova, čiji je značaj veliki ne samo za grad Kragujevac već i za našu Republiku, rekao je Dejan Ružić, zamenik gradonačelnika. Svedočili smo učešću naših ekipa u velikim nesrećama u Turskoj i Grčkoj koje su na ponos svih nas bili veoma uspešni. Uslov njihovih dobrih intervencija je da imaju adekvatnu mehanizaciju, opremu i obuku a grad Kragujevac se trudi da pomogne koliko god može, rekao je Ružić podsetivši da je grad prošle godine donirao dron, koji je im je puno značio prilikom gašenja šumskih požara. Istakavši da će grad Kragujevac nastaviti da pomaže rad Uprave za vanredne situacije, on je podsetio da se kod Šumadija sajma gradi nova zgrada, i dodao da se zbog brzine njihove intervencije traži rešenje za još jednu lokaciju, koja bi pokrila i deo od Stanova.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije su tihi i nevidljivi heroji bez kojih ne možemo, a svaki njihov posao je veliki podvig, rekla je Biljana Ilić Stošić, načelnica Šumadijskog upravnog okruga. Samo ove godine su u gašenju požara intervenisali preko 1170 puta, proslavili se u izvlačenju povređenih iz ruševina zemljotresa u Turskoj, gasili požare u Grčkoj, a taktičko-tehnički zbor, na kome je prikazana oprema i tehnika kojom raspolažu, još jednom potvrđuje da možemo biti ponosni na njih, poručila je Ilić Stošić.