Poveljom engleske kraljice Elizabete osnovana je 1600 godine „Istočnoindijska kompanija“ koja je dobila monopol na trgovinu sa Istokom, čime je počela britanska trgovačka, a potom i kolonijalna ekspanzija na indijskom potkontinentu.
U Philadelphiji je 1774 godine počeo prvi kontinentalni kongres severnoameričkih kolonija Velike Britanije na kojem su izaslanici učvrstili odbijanje londonskoga carinskog zakona i pozvali na nastavak bojkota britanske robe. Takvi će odnosi dovesti 1775. godine do početka američkog rata za nezvisnost.
Britanci pod komandom admirala Nelsona preuzeli 1800 godine su od Francuza Maltu. Pariskim mirom 1814. Britanija je i zvanično dobila Maltu koja je postala važna britanska baza na putu prema Indiji.
Mirom u Portsmutu (Nju Hempšir), uz posredovanje američkog predsednika Teodora Ruzvelta završen je 1905 godine Rusko-japanski rat. Rusija je predala Japanu Port Artur i priznala japanske interese u Koreji.
Upad 1972 godine palestinskih terorista iz organizacije Crni septembar u olimpijsko selo, tokom održavanja Olimpijskih igara u Münchenu, ubistvo dvojice izraelskih sportista i početak krvave talačke krize.