Rođen je 1770 godine Georg Vilhelm Hegel, najveći predstavnik nemačke klasične idealističke filozofije, osnivač dijalektike kao više logike i teorije razvitka, najznačajniji predstavnik tzv. objektivnog idealizma. Dela: „Fenomenologija duha“, „Nauka logike“, „Enciklopedija filozofskih nauka“, „Filozofija istorije“, „Estetika“…
Na skupštini 16 studentskih, đačkih i pevačkih društava iz Vojvodine i Srbije i istaknutih političkih i javnih radnika iz gotovo svih jugoslovenskih zemalja, u Novom Sadu 1866 godine je osnovana Ujedinjena omladina srpska. Ova organizacija, koja je stvorena radi prosvetnog, kulturnog i naučnog uzdizanja srpskog naroda, delovala u Srbiji i Crnoj Gori i u jugoslovenskim krajevima pod vlašću Austrije i Turske, zabranjena je 1872.
Desila se 1883 godine najsnažnija zabeležena erupcija vulkana u istoriji. Reč je o vulkanu Krakatau na malom nenaseljenom ostrvu lociranom zapadno od Sumatre u Indoneziji. Vulkanske aktivnosti počele su još 20. maja, a na današnji dan došlo je do snažne erupcije. Sledećeg dana došlo je do četiri snažne eksplozije koje su uništile dve trećine ostrva i izazvaale jake talase koji su usmrtili 36.000 ljudi na okolnim ostrvima – Javi i Sumatri. Eksplozije su se mogle čuti u više od 2.000 milja dalekoj Australiji. Inače, Krakatau je i danas aktivan i jedan je od 130 vulkana u Indoneziji, što ovu zemlju čini zemljom sa nejvećim brojem vulkana na svetu.
Kralj Srbije Petar I Karađorđević položio je 1907 godine kamen temeljac za zdanje parlamenta u Beogradu, čija je gradnja okončana posle 30 godina. Prvo zasedanje skupštine Jugoslavije u ovom zdanju održano je 20. oktobra 1936. Na konkursu raspisanom 1901. pobedio je projekat arhitekte Jovana Ilkića, a završni radovi i unutrašnja arhitektura izvedeni su pod nadzorom njegovog sina Pavla.
Umro je 1916 godine srpski pisac Petar Kočić, jedan od najistaknutijih stvaralaca u srpskom realizmu, nacionalni borac protiv austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine. Po povratku sa studija slavistike u Beču i službovanja u Srbiji i Skoplju, dugo je bio bez posla, osuđivan je i tamnovao je u Banja Luci i Tuzli. U Banja Luci je pokrenuo list „Otadžbina“, koji je često zabranjivan. Jedrim i sažetim pripovedanjem i svežim poetskim jezikom, snažno je prikazao planinski zavičaj u Bosni, život u njemu i sudbinu seljaka, a u satirama je britko kritikovao prilike u kojima su živeli potlačeni bosanski seljaci pod austrougarskom okupacijom. Dela: satire „Jazavac pred sudom“, „Sudanija“, zbirke pripovedaka „S planine i ispod planine“, „Jauci sa Zmijanja“.