Veliki župan Raške Stefan Nemanja predao je 1196 godine vlast drugorođenom sinu Stefanu, a ne prvencu Vukanu. Na odluku je presudno uticalo to što je u Romeji (Vizantija) 1195. na presto došao car Aleksije III, čija je ćerka Evdokija bila udata za Stefana, ali i Nemanjina procena da je Stefan sposobniji da upravlja državom. Pod prvim srpskim kraljem Stefanom, krunisanim 1217, zbog čega je nazvan Prvovenčani, Srbija je uz državnu zadobila i crkvenu samostalnost. To je zasluga najmlađeg Nemanjinog sina Rastka, koji se oko 1192. zamonašio i uzeo ime Sava. On je 1219. izdejstvovao autokefalnost Srpske pravoslavne crkve, digavši je u rang arhiepiskopije.
Erupcija Etne ubila je 1669 godine 20.000 ljudi.
Proglašen je 1844 godine prvi srpski građanski zakonik, koji je odigrao značajnu ulogu u pravnom i društvenom životu Srbije. Ukinut je 1945. dolaskom komunista na vlast.
Svečano je 1927 godine otvoren aerodrom „Beograd“ ispod Bežanijske kose.
Jugoslavija je 1941 godine u Beču potpisala sporazum o pristupanju Trojnom paktu Nemačke, Italije i Japana. Nepuna dva dana potom, vojnim udarom oboreni su vlada i regent, princ Pavle Karađorđević. Tome su prethodile masovne demonstracije u Beogradu i drugim srpskim gradovima koje su izazvale bes Berlina. Nacistička Nemačka je već 6. aprila, bez objave rata, počela napad na Jugoslaviju bombardovanjem Beograda.
Ugovorom potpisanim u Rimu 1957 godine, osnovane su Evropska atomska zajednica EUROATOM i Evropska privredna zajednica. Osnivajući ovu organizaciju, države ugovornice bile su nadahnute željom da kroz moćnu nuklearnu industriju modernizuju tehničke procese i na taj način doprinesu opštem razvoju i unapređenju svojih zemalja.